Jak se učit?

31. prosince 2015 v 16:57 | A. |  Rady a tipy
Už nám zbývá jen pár dní do začátku školy a vsadím se, že skoro nikdo z vás se ještě nezačal učit to, v co doufal. Sedíte u seriálů a prokrastinujete, co? Stejně tak, jako já.
Možná se neučíte proto, protože se vám nechce, možná to ale neumíte. No, řekněte, koho by bavilo se něco učit, pokud sedí 4 hodiny nad sešitem biologie a brečí, protože se za tu dobu nenaučil nic? Nikoho. Máte pak chuť se na celé učení vykašlat, protože vám to "neleze do hlavy".

Základka byla fajn. Byla jsem jedna z těch, kteří se na danou látku koukli o přestávce a test pak napsali na jedničku nebo na dvojku. V případě fakt velké krize to byla trojka, ale nic horšího. Vysvědčení se pak hezky dalo uhrát na samé jedničky, a to bez námahy a učení doma. Jenomže pak to přišlo. Gympl, 20 stran učiva na jeden test, zápisy, výpisky, výtahy, věci z učebnice, věci z praktik, které musíme umět, a už to jelo. Museli byste být fakt geniální, abyste měli samé jedničky jen při přečtení toho všeho o přestávce před testem. Jo, taky jsem to zkoušela - po desetiminutové přestávce jsem se nedostala ani za 10 stran, fakt to nejde.

V prváku jsem na to docela doplatila, proto se teď snažím "naučit, jak se učit". Je to pro mě nové, nevím, co je to sedět tři hodiny denně nad věcma do školy. Nikdy jsem to nemusela dělat. Ostatní, co měli trochu horší známky na základce, mají teď výhodu. Známky na základce neměli zadarmo, museli si je "vydřít" a teď jsou zvyklí na nějaký svůj režim - umí se totiž učit.

Tady tenhle článek je právě pro ty, co doteď proplouvali bez učení, ale zjišťují, že to bez toho nejde a že jsou bezradní.


Celá "problematika" učení se dá shrnout do dvou otázek
1) Jakou metodou se učit? (aneb co na mě platí)
2) Jak vyzrát na vnější vlivy? (aneb co mi pomáhá/škodí a přitom to nevnímám)

CO NA MĚ PLATÍ?
To, co na vás platí, si musíte najít jedině vy sami, protože na každýho platí jiná věc, žejo. Nejde to jinak, než zkoušet. Někomu sedí si přečíst jednu stránku víckrát a míň pozorněji, někomu stačí dvakrát s velkou pečlivostí. Někdo je potichu, někdo si musí učivo odříkávat.
U mě se osvědčilo si danou stránku/kapitolu/výpisky jednou v duchu přečíst, abych tak jako by vočko věděla, o čem to vlastně je. Následně si přečtu odstavec (nebo třeba 5 řádků, to je fuk), snažím se tomu porozumět a zapamatovat si to. Pak si zakryju výpisky a snažím se to celý přeříkat nahlas. Pokud to budete zkoušet, představte si, že to vysvětlujete nějakýmu malýmu dítěti. Klidně si to i nakreslete. Nemluvim o šprtání nazpaměť, vždycky je lepší tomu rozumět, protože pak to nějak splácáte - narozdíl od toho, když vám vypadne slovíčko z přesně slovo po slově naučený definice.
Mám skvělou dlouhodobou paměť, takže pokud to do hlavy doopravdy nacpu, je velká pravděpodobnost, že to už nezapomenu. "Doopravdy nacpat" u mě představuje přečíst, zaspat, přečíst, zaspat. Potřebuju to vidět co nejvíckrát a ideálně vždycky pár dní od sebe. Pomáhá mi taky kašlat na výpisky a jen poslouchat spolužáky, jak danou věc přeříkávají, jenže ne vždycky má někdo čas, chuť a možnost se se mnou učit (proto preferuju výše zmíněnej postup) :)
Ideální je to spojit s praxí, protože je stokrát lepší jít s dědou do sklepa, když na Vánoce čistí kapry, vidět kde co je a moct si na to sáhnout než se to učit naslepo z učebnice. Taky mi přijde výhodnější dávat pozor v chemickejch praktikách, protože když vám tam něco bude dvě hodiny smrdět, nebojte se, že v testu zapomenete, co že to vlastně bylo.

VNĚJŠÍ VLIVY
Jednou jsme měli přednášku o tom, jak se efektivně učit. Ve zkratce je to takových 12 hlavních bodů, které by vám měly pomoct k lepší efektivitě. Možná si ani neuvědomujete, co všechno (nejen při učení) vnímáte a co na vás působí.

1. MUSÍTE CHTÍT
Dostat se přes tohle je fakt těžké. Většina lidí má učení zafixované jako nutné zlo, že je to nuda a o ničem. Musíte to ale brát jako novou zkušenost, nové dovednosti. Když se třeba musíte naučit do chemie vzorce různých kyselin a nechcete, bude se vám to učit špatně a nepůjde vám to do hlavy. Pokud si ale řeknete "No, co kdyby se tím někdo polil a nikdo kolem nevěděl, jak to zneutralizovat? Já bych toho člověka vlastně mohl zachránit!", půjde vám to mnohem líp a bude vás to bavit, věřte mi. (Já to takhle dělám skoro u všeho. "Co když tím zachráním někomu život?" "Co když to bude někdo rychle potřebovat a nikdo jiný si s tím nebude vědět rady?" Zní to trochu naivně, ale pomáhá to.) Klidně si k tomu vemte sušenky, pokud vás to namotivuje a bude vám to příjemnější.

2. POZORNOST VE ŠKOLE
Další těžká věc. Výklad fyzikáře je nudný, nezajímá vás to - přece to "nikdy v životě nevyužijete", a tak raději hrajete se spolusedícím piškvorky. Nebo luštíte křížovku. Nebo si skládáte origami prasátka. (To dělám většinou já.) I když vám to třeba nepřijde, tak při poslechu samotného výkladu se vám něco v té vaší hlavě uloží. Při učení už toho můžete využít a ušetří vám to čas. Proto v té škole přece sedíte. Nemrhejte tím časem tam. Pokud ho využijete k poslouchání, budete pak nad tím trávit míň času doma - to je to, co přece chcete.

3. POZNÁMKY
Je důležité si psát ty svoje. Asi to znáte - jste nemocní a kamarádka vám půjčí sešit. I když tam toho má napsaného fakt hodně, nikdy vám to nebude tak sedět, jako vaše zápisy. Každý člověk má vlastní styl, zapisuje jinak důležité informace, vyhovuje mu něco jiného. Půjčování a sdílení zápisů je super, když jste nemocní, ale pokud ve škole jste, dělejte si radši zápisy svoje. Většinou jsou učitelé ochotní vám je nadiktovat nebo k tomu dát materiály, v knížkách většinou bývá moc detailů, které stejně nebudete potřebovat. Nehledě na to, že když si věci zapíšete, ukládá se to do vaší paměti.

4. PRAVIDELNOST
Je fajn si říct, kdy obětuju těch pár hodin doma učení. Je dobré si to určit pravidelně - váš mozek si zapamatuje, že se v tu a tu dobu musí soustředit a půjde vám to líp.

5. RÁNO / VEČER
Tohle souvisí s tou pravidelností. Jedna z těchhle denních dob vám bude vyhovovat více. Někdo jde radši dřív spát, ráno si přivstane a učí se ještě před školou, někdo jde radši spát pozdě a učí se večer. Mně vyhovuje učit se večer. Pokud se něco naučím, jdu spát a ráno si to přečtu, pamatuju si mnohem víc, než kdybych si to přečetla 2x ráno. I spánkem se vám to fixuje do paměti.

6. 2-3 HODINY DENNĚ
Pokud tomu budete věnovat jen pár minut, moc se nenaučíte. Stejně tak, jako když budete sedět v knížkách od rána do večera. Cílem je se učit tak, abyste nad tím neseděli hodiny a neunavovalo/nevyčerpávalo vás to. Dvě až tři hodiny jsou ideální.

7. POŘÁDEK, ČERSTVÝ VZDUCH
Při čerstvém vzduchu se učí líp, máte víc okysličený mozek. Pokud máte na stole (nebo na podlaze, to je jedno), kde se učíte, nepořádek, pořád budete přemýšlet nad tím "Jak roztřídit ty papíry?" "Jéé, tohle patří do koše!" "Hmm, kdy to asi buu muset jít uklidit?" a bude vás to pořád rušit. Mějte tam, kde se učíte, čisto a pořádek.

8. PROSTŘEDÍ
Stejně, jak vás bude rušit nepořádek na stole, bude vás rušit i televize, mobil nebo počítač. Znáte takové to "Jen jednu minutku. Jen se mrknu na zprávy na fb. Fakt jen vteřinku!" (Hahaha, jasně. Prej minutku.) Nebudem si nic namlouvat, nikdo tam nevydrží jen minutku, jste tam minimálně tak hodinu, že? A tohohle se musíte zbavit. Čím dřív se naučíte, tím dřív to zase můžete zapnout. Vypněte si wifi, zavřete notebook, odneste mobil do kuchyně,...
Někdo říká, že mu pomáhají písničky a rádio nebo že musí mít něco zapnutého do pozadí. Nevím, jak vy, ale já se vždycky zaposlouchám do písničky a na učení kašlu, takže je musím vypnout, i když je to "učení" příjemnější.

9. PŮL HODINY + PŘESTÁVKY
Nešroťte se ty 3 hodiny v kuse. Udělejte si po určitém časovém intervalu malé přestávky. Běžte si pro pomeranč, napijte se, vyběhněte na balkon, protáhněte se, cokoliv. Třeba 5, 10 minut neuškodí. Pozor ale na to, aby z 10 minut nebyla hodina.

10. STŘÍDEJTE
Není dobré se učit biologii a pak hned třeba chemii. Jsou to podobné předměty a za chvilku nebudete vědět, co patří kam. Po biologii si dejte třeba matematiku, následně zeměpis, fyziku a třeba angličtinu. Snažte se dávat si po sobě předměty s odlišným zaměřením.

11. PLÁN
Udělejte si učební plán. "... Na zítra mám matiku, biologii a dějepis. Na pozítří zase zeměpis, ale pročtu si to už dnes, protože zítra přijdu domů až večer a nebudu mít čas. Na matiku mi stačí jen 15 minut, je to lehké. Potom si dám přestávku a uvařím si čaj. Biologii se budu učit 30 minut, potom si odpočinu, pak dalších 30 minut. ..." Rozvrhněte si, co a na kdy se máte učit. (Pokud byste chtěli, o tomhle můžu napsat podrobněji samostatný článek.)

12. PODSTATNOST
Určitě pro vás má nějaký předmět větší pripritu než jiný. Taky víte, že jste se na něco už učili minulý týden a stačí to jen zopakovat, že jě něco lehké, těžké, něčeho už půlku umíte,... Na pololetní test z matiky se asi budete učit víc než na test z hudebky. Přizpůsobte učení (a učební plán) i tomu, jak jsou pro vás testy nebo zkoušení, na které se učíte, podstatné.

Doufám, že vám článek aspoň trošku pomohl. :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Broken girl Broken girl | Web | 31. prosince 2015 v 17:12 | Reagovat

Já jsem zvyklá učit se biologii pět minut před testem a moje nejhorší známka je 2 ;) Takže učit se asi nebudu

2 Mayah Mayah | Web | 1. ledna 2016 v 18:22 | Reagovat

Skvelý blog! Myslím tým, že skvelé zameranie! Toľko ľudí nevie, ako sa správne učiť!

Ja som sa o to začala zaujímať pred 3 rokmi, mala som o tom prednášku na našom stredoškolskom kolégiu ako výstup z kurzu, a bola som prekvapená, že učiť sa dá naozaj naučiť :D :)

prípadne môžem odporučiť aj veĽa literatúry/osobné aj vedecké tipy, keby si chcela (:

Keep up the good job (y) (:

3 A. A. | Web | 2. ledna 2016 v 11:45 | Reagovat

[2]: Moc děkuju! :)

Byla bych moc ráda, můžeme si klidně napsat. :)

4 Bezejmenná Bezejmenná | E-mail | Web | 30. března 2016 v 20:34 | Reagovat

Skvělý článek! Všechny tipy znám, je to ale tím, že jsem o nich přečetla spoustu článků a viděla spoustu videí. Tyhle tipy jsou ale opravdu účinné! Moc se těším na další díl této série!  :-)

5 A. A. | Web | 5. dubna 2016 v 17:52 | Reagovat

[4]: Díky! :-)

Taky jsem se snažila o tom přečíst co nejvíc :D

6 O. O. | 7. srpna 2017 v 22:02 | Reagovat

Ahoj, napíšeš článek o plánování učení? (bod 11)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama