Jak si vybrat střední školu? 1/2

21. února 2016 v 12:28 | A. |  Rady a tipy
Jako každý rok, i teď přichází období podávání přihlášek na střední školy. Deváťáci mají jen poslední měsíc na to, aby si podali přihlášku. Nejtěžší to mají dva typy lidí. Ti, kterým jde všechno a ti, kterým nejde nic.
Ten druhý typ podá přihlášku a doufá, že jej vezmou. Ten první by mohl poslat 50 přihlášek a s největší pravděpodobností by ho na všechny školy přijali. Těžké je to ale i pro ty mezi nimi. Jsou uprostřed a tudíž neví, jestli je přijmou mezi těmi nejlepšími, nebo jestli je vůbec přijmou.

Já jsem byla v devítce ten první typ. Ve škole mi to docela šlo. Bylo to ještě o to horší, že jsem neměla jen dobrý mozek, ale i talent, protože jsem kreslila. Podle mého učitele by mě na uměleckou školu vzali s přehledem. A já tam taky původně chtěla… Jenže teď čučím na gymplu a brečím nad tím, že neumím části trávícího ústrojí Tracheat. Jak jsem se sem vůbec dostala? A je gympl tak dobrý, jak ostatní tvrdí? Jak si vybrat tu nejlepší střední školu?Začnu úplně od začátku. V listopadu máte možnost si podat přihlášku na umělecké školy. V březnu se pak odevzdávají přihlášky na ty ostatní. To je buď gympl nebo střední se zaměřením.

UMĚLECKÉ ŠKOLY
Tady se řadí konzervatoře nebo výtvarně zaměřené školy. Pokud k umění nebo hudbě nemáte žádný vztah, pravděpodobně tohle hned přeskočíte. A já se vám nedivím, děláte dobře. Co ale vy, kteří máte rádi umění a nepostrádáte talent, jenže vám to ve škole taky jde? Mohli byste být přece doktor, právník něbo tak něco.

Pokud víte, že milujete hudbu, jděte na konzervatoř. Nemyslím tím ale to, že rádi posloucháte písničky nebo rádi hrajete na klavír. Myslím tím, pokud tu hudbu opravdu milujete. Pokud si myslíte, že by vás bavilo se učit noty, životopisy a díla skladatelů, kompozice, značky a všelijaké možné i nemožné pravidla, která v sobě hudba skrývá, jděte do toho. Pokud by vás bavilo se učit nové a nové skladby dennodenně, neváhejte. Pokud víte, že by vás tohle otrávilo a na nástroj už byste ani nesáhli, jděte jinam.

S tou uměleckou školou je to už horší. Pokud budete dobrý hudebník, můžete hudbu vyučovat nebo doučovat, dostanete se do orchestru nebo do hudebního průmyslu a tam nějaké to uplatnění najdete. Nikdo se ale nejde podívat na malíře, jak maluje nějaký obraz. V dnešní době si radši koupíte zrcadlovku a fotky vyvoláte doma, než abyste platili fotografce. Je to podle mě těžké a umění není doceněno.
Pokud se vám zdá, že vás od toho tak troch uodrazuju, máte pravdu. Také jsem dřív chtěla být módní návrhářka, ale pak mi to rodiče rozmluvili. A jsem za to ráda. Většina oblečení se kupuje přes eshopy a šance, že se dostanu do Milána, New Yorku nebo Paříže a budu mezi elitou, je asi taková, jako že se ze mě stane dánská královna. Malovat a navrhovat si můžete při studování výšky nebo při práci, díky které budete mít pravidelný finanční přínos a zajištění. Výstavu si můžete udělat vždycky. Udělat si nějaký fotokurz můžete vždycky. Jenže odskočit si jen tak ordinovat na kliniku nebo ředitelovat do banky nejde. Zvažte to.

STŘEDNÍ ŠKOLA SE ZAMĚŘENÍM NEBO GYMPL?
Není pravda, že když nemáte samé jedničky, není pro vás gympl. Taky není pravda, že když máte samé jedničky, musíte jít na gympl. Pokud už od malička víte, čím chcete být a neodradí vás ani hodiny učení, ani nepříjemná učitelka, vyberte si školu se zaměřením, které se vám líbí. Pokud chcete jít studovat medicínu, práva, pedagogiku nebo něco podobného, je lepší gymnázium. Pamatuju si, jak jsem v osmičce říkala, že gympl je ta poslední škola, kam bych šla. No, a teď tu jsem a jsem ráda, že jsem nešla nikam jinam. Hodně dřívějších zájmů mě opustilo. Bavilo mě kreslit, a když mi rodiče nechtěli dovolit uměleckou školu (díky, mami a tati, fakt jste měli pravdu), chtěla jsem jít studovat architekturu. Ještě, že jsem nešla. I když jsem dřív milovala matiku (protože holt "Přesuňte 4 sirky tak, abyste vytvořili 16 čtverců" je fakt jen hraní), tak mě teďka opustila snad veškerá láska k ní. Kreslím už taky docela pomálu, takže bych se na architektuře vyloženě trápila.
Pokud nevíte a váháte, pokud nejste na 130 % rozhodnutí, že chcete být třeba ten architekt, jděte na gympl. I když všichni říkají, že je gympl těžký, tak podle mě není. Podle mě jsou daleko těžší školy se zaměřením, kde máte odborné předměty.

Po gymplu se ale počítá s tím, že půjdete na výšku, protože nejste vlastně nic. Já bych se toho ale nebála a riskla to. Nemusíte jít přeci na tu nejtěžší výšku v republice, jsou i vysoké školy, které (když se snažíte) vystudujete bez zničených nervů. Navíc, v dnešní době se stává už i vysoká škola jakousi samozřejmostí a všichni chtějí ty nejlepší v oboru.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama