Jak si vybrat střední školu? 2/2

21. února 2016 v 14:01 | A. |  Rady a tipy
V minulém článku jsem se rozpovídala o tom, na který typ školy jít. Doufám, že vám to aspoň trochu pomohlo. Teďka bych se ráda zaměřila na to, co je potřeba zvážit při výběru střední školy.

Dejme tomu, že máte vybrané dvě školy. Na každou z nich chcete, ale nemůžete se rozhodnout. Snad vám tento článek pomůže k tomu, abyste vybrali správně.1) INTR
Asi 90 % deváťáků, co znám, chtějí jít na intr. Budete volní, svobodní, žádný dohled rodičů, chození na párty po škole,... No kdo by to nechtěl, že. Většina lidí, co nikdy nebyla na intru, ho vidí takhle. Já na intr nechtěla. Sami se staráte o jídlo během dne (krom teda snídaně, obědu a večeře, to na intrech většinou bývá - ale jen v určitou hodinu), večerka, doba, kdy se máte učit, hluk z vedjelšího pokoje, (skoro) žádné soukromí (pokud jste třeba čtyři na pokoji), otravní spolubydlící, žádný pokoj plný oblečení, musíte si vystačit s penězi, které vám rodiče dají na celý týden, každý pátek a neděli se taháte s taškama,...

Vím, že vás to tam láká, ale není nad to si jít do sprchy, kdy chcete, učit se, kdy chcete, a večer si lehnout do svojí postele. Navíc se intr platí, což může být pro některé rodiče nákladné. Intru si bohatě užijete na výšce.

2) VZDÁLENOST
Tohle je důležitá věc, kterou byste němeli opomíjet. Bude se vám chtít vstávat v 5 ráno, jít na nádraží, dojet do školy, být tam do 3, 4 hodin odpoledne a potom absolvovat ještě cestu zpátky? Je to zabitý celý den. V létě, kdy je tma v devět večer, se to ještě dá. Co ale v zimě? Sníh, do školy a ze školy jezdíte za tmy, přijde vám, že jste jen ve škole. Buďme k sobě upřímní, hodinu ve vlaku se stejně nebudete učit a jen tam budete mrhat časem. Stojí vám ta škola za to? Co když vám ujede i poslední vlak nebo autobus?

3) PRESTIŽ
Chtěla jsem jít na gympl ve městě, které je docela daleko, a to jen proto, protože to podle mě byla "prestižní škola". Myslím, že nikoho nezajímá, na jaké střední jste byli, pokud to není ta nejhorší škola v okolí. No a ty vychvalovače, kteří říkají, jak studují nejlepší školu v okolí, stejně nemá nikdo rád. Tohle je si myslím lepší řešit až na vysoké škole.

4) ATMOSFÉRA
Tady spadá kolektiv, učitelé a zaměstnanci školy. Neovlivníte, kdo tam bude a nebude pracovat nebo kdo vás bude mít na jaký předmět. Vždycky se najde nějaký fajn učitel, který není hajzl a který vám nedělá naschvály. Vždycky tam ale bude někdo, kdo je protivný jak noc a kdo vám nebude sympatický. To je v pořádku, tak je to všude, ať je ta škola jaká chce. Je fajn si ale zajít třeba na den otevřených dveří, a tak nějak se mrknout na ty lidi ve škole ještě před tím, než se tam budete hlásit. Kolektiv si asi taky nevyberete, ale můžete někoho potkat na dnu otevřených dveří. Taky se na tu školu, na kterou se hlásíte, může hlásit polovina vaší aktuální třídy.
Je blbost na nějakou školu nejít jen proto, protože tam jde spolužačka, která vás nesnáší. Najdete si nové kamarády. Chápu ale, že by to někomu mohlo moc vadit a prostě tam raději nepůjde, to je na vás.

5) PROSTŘEDÍ
Tohle by se taky dalo zařadit do atmosféry. Ty dny otevřených dveří jsou na tohle nejlepší. Je dobré zjistit, jestli vám třeba nedělají špatně velké třídy nebo jestli na vás učebny nepůsobí špatně. Je sice fajn, když má škola samé nejnovější vybavení, ale když ho rozbijete, bude to o to horší. Vy tam budete chodit cca čtyři roky, a tak si vyberte školu, ve které se cítíte dobře. (A že je to přece škola, takže se tam nikdy nebudete cítit dobře, si nechte. V některé se vám bude přece jenom učit příjemněji.)

6) OBTÍŽNOST UČIVA / UPLATNĚNÍ
Jasně, skoro každá střední je zakončena maturitou. Jo, většina škol by měla mít podobný učební plán, jenže nemají. Vím, že na některých školách chtějí po studentech fakt hromady učiva, práce navíc, zapojování do všeho možného, dělání seminárek navíc a podobných věcí. Tímto vás nechci odradit a říkat, že máte jít na nejlehčí školu, co jde. Jen je fajn se poptat kamarádů, kteří na té škole jsou, co po nich všechno vyžadují. Je to o času a o tom, co studiu chcete obětovat. Ty kvanta učiva tam nejsou jen tak, všechno je to příprava na výšku.
Tady je potřeba se trochu podívat i na sebe, jestli na to všechno budete mít čas a vůli to dělat. Pamatujte ale na to, že pokud opravdu chcete, zvládnete mnohem víc, než si o sobě myslíte. Třeba se mrkněte, na jaké vysoké školy se dostávají absolventi nebo jaké mají uplatnění na trhu práce. Pokud víte, že se z dané školy absolventi dostávají na dobré vysoké školy, asi ta škola nebude úplně naprd, ať už je tam hromada učiva nebo trochu míň. Asi to taky záleží i na těch studentech, že?

7) MIMOŠKOLNÍ AKTIVITY
Tohle je věc, kterou bych taky zvážila. Každá škola by vám měla dát znalosti. Co vám ale může dát navíc? Máte možnost zapojit se do kvalitního hudebního sboru? Je na škole fotografický kroužek? A co třeba školní časopis? Nebo snad nějaký spolek lidí, kteří se snaží pomoci ostatním a předávají jim nějaké zkušenosti? Nebo snad je na škole výběr z mnoha sportovních týmů?

Zvažte i tohle. Po maturitě na tom budete všichni stejně. Víte, v čem ale budete mít výhodu? Pokud se zapojíte do něčeho mimoškolního. Ze všech uchazečů na pracovní pozice se vybírají ti, kteří nejsou průměrní. Ti, kteří mají něco navíc. No a právě vhodně zvolené mimoškolní aktivity vám pak mohou pomoct k lepšímu výběru vysokých škol nebo třeba ke zvýhodňování při pohovorech v budoucím zaměstnání.


Na závěr bych chtěla říct, ať si vyberete prostě tu školu, která se vám zamlouvá nejvíc a po které máte dobré možnosti. Není na škodu se zamyslet a říct si, jestli třeba rodiče nemají pravdu. Jestli vám starší sestra radí dobře, že nemáte jít na stejnou školu jako ona, protože teď nemůže najít práci. Rodiče vidí, co vystudovali oni a že třeba nemůžou najít práci nebo že se denně trápili. Buďte k sobě upřímní a najděte si i ty špatné, i ty dobré stránky.

Já si třeba vypsala dvě školy, kam jsem chtěla nejvíc, a pak jsem si ke každé napsala klady a zápory. Třeba "O hodinu víc si pospím" nebo "Možnost 4 cizích jazyků, kdežto druhá škola má jen 2 možnosti" a tak podobně. Pokud k některé škole píšete schválně víc plusů, nebude to ta, na kterou v hloubi duše doopravdy chcete?

Hodně štěstí při vybírání! :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bezejmenná Bezejmenná | E-mail | Web | 30. března 2016 v 20:23 | Reagovat

Já střední vybírat nemusela. Jsem jako ty na gymplu. Popravdě,  ten na kterém jsem, jsem absolutně nechtěla. Oba na které jsem se hlásila mi vybral táta (prý na ně podle něj bude lehké se dostat... ;) )
Nakonec se na oba místo150-200 lidí hlásilo asi 380... Na jeden jsem se dostala, na druhém jsem byla kousek za čarou. Nikoho jsem na gymplu neznala,  ale zvládla jsem to a teď už mi tenhle gympl nevadí. Moc krásný článek, co určitě pomůže spoustu lidem! :-)

2 A. A. | Web | 5. dubna 2016 v 17:50 | Reagovat

[1]: Děkujuu! :-)

3 Lugh Lugh | 26. dubna 2016 v 20:30 | Reagovat

super článek :) Já se dostala na obě školy, na gymply, jeden tady blízko a jeden dál a půjdu dál, příjde mi to jako hodně lepší škola a v obou školách už jsem několikrát byla a cítím se tam dobře. A taky jdu na intr, na což se taky těším a vím, že tam není volnost, jakou si lidi představují, i znám lidi co jsou na intru. Ale nikoho na té škole neznám, takže to bude hodně zajímavé. :D

4 A. A. | Web | 22. srpna 2016 v 12:23 | Reagovat

[3]: Děkuju! :-)

Doufám, že se ti tam bude dařit!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama