Co dělat pár dní před přijímačkama na střední?

12. dubna 2016 v 20:15 | A. |  Rady a tipy
Do přijímaček na střední zbývají už jen 3 dny. Píšou se celkem brzo, já je psala až 22. a 23. dubna. Tehdy to bylo jedno z nejdůležitějších životních rozhodnutí a první velká zkouška. Když se na to ale dívám s několikaletým odstupem, je to něco jako test z dějepisu. I když se všichni tváří, jakože když nebudete první, tak že jste v háji, vůbec to tak není. Určitě to nění věc, kterou byste měli ignorovat, ale pamatujte si, vypadá to mnohem hůř, než to doopravdy je.

Vzhledem k tomu, že už nemá cenu se učit a že pokud se ještě chcete učit, stejně prokrastinujete u tohohle článku, jsem se rozhodla vám sepsat aspoň pár malých "rad", které vám snad od toho stresu trochu pomůžou. aspoň prokrastinujete aktivně


První věcí, která se jednodušeji říká, ale mnohem obtížněji dělá, je nestresovat. Já vím, já vím. Je to důležité, co když se nedostanete, co když tam budou chytřejší lidi než vy, najednou máte v hlavě tu opičku hrající na činely jako Homer Simpson a znalosti jsou fuč, co když zapomenete svačinu, co když nebudete mít ořezanou tužku,... No prostě, hrůza.
Pokud jste se pečlivě připravovali, dostanete se. Tak nestresujte. Pokud jste se nepřipravovali, je vám vlastně jedno, jestli se dostanete nebo ne a tudíž se taky nemáte nad čím stresovat.

Další je taková asi neobvyklá rada - neučte se. Máte už jen 3 dny a kdybyste se snažili dohnat všechny vědomosti, co nemáte zažité, akorát se vám to pomíchá. Věřte mi. Každý to má s tím učením jinak. Jedna holka si opakovala učivo ještě v autobuse cestou na přijímačky a stejně jí to k ničemu nebylo.

Pokud si chcete opakovat učivo, klidně můžete. Takové shrnutí by vám mohlo pomoct. Nechte si ale den, dva před přijímačkama volné a vykašlete se na učení nebo opakování. Zajděte do přírody, pročistěte si hlavu, odpočívejte, relaxujte, jeďte někam na kole, zajděte si na hřiště. Jednoduše dělejte to, co máte rádi a na chvilku nemyslete na školu.

Ujistěte se, že vaši školu najdete a přij(e)dete na přijímačky včas. Není nic horšího, než zaspat, hledat školu nebo místnost, kde to píšete nebo když vám třeba ujede autobus. Vždycky je lepší tam přijet o 15 minut dřív, než přijít o 5 později. Co když nestihnete ten první spoj? Jede vám tam ještě druhý? Nedává taťka auto náhodou opravit? A na jakou zastávku máte přijet? V kolik tam máte být? Ve všem se ujistěte, klidně si to sepište. Vždycky mějte alespoň jednu náhradní možnost. V pátek ve stresu už nic nevymyslíte. A že stresovat budete, i když je to k ničemu.

Vyberte si předem věci na sebe. Co když v pátek zjistíte, že jsou vaše oblíbené džíny v pračce nebo že nevíte, kam jste dali svetr? Pro mnohé z vás to není běžné, ale je lepší si věci nachystat dopředu. Vyhnete se tím zmatkům v pátek a případnému nestíhání. No a co si obléct? Něco hezkého, ale hlavně pohodlného. Budete se mořit s přijímačkama, kdo by se chtěl ještě stresovat s tím, jestli mu náhodou nekouká zadek ze sukně nebo že je mu v tílku zima.

Taky si nezapomeňte připravit předem pomůcky. Pouzdro, propisky, tužky, gumy,... všechny takovéhle věci. Buďte prostě připravení na cokoliv. Nebudete mít čas a ani chuť shánět po třídě mezi cizíma píšící propisku.

Přichystejte si dobrou svačinu a pití. Klidně si vemte i nějakou čokoládu, tyčinku, něco sladkého a dobrého, pokud vám to pomůže. Někdo bude tak vystreslý, že nebude moct jíst, ale po přijímačkách hlad dostane. Nebo na druhou stranu budete mít šílený hlad a budete to muset zajíst, ať vám není špatně, takže si to jídlo a pití stejně radši vemte.

Předposlední radou by bylo dobře se vyspěte. Jděte radši spát dřív, než normálně, kašlete protentokrát na kamarády, co nepíšou přijímačky nebo co už je psali. Nevím, jestli to bylo z nevyspání, ale já psala jedny přijímačky s šílenou bolestí hlavy, chtělo se mi zvracet, myslela jsem, že jim tam omdlím, ... No prostě nic příjemného to nebylo. Stresem to nebylo, občas mě ze stresu jen trošku bolí břicho, ale tady to ne, to poznám. Jde to napsat i tak, ale ve vlastním zájmu se snažte dělat věci tak, ať se vám to nestane.

No a poslední věc, kterou bych vám ráda řekla - nestresujte. I když jsem to napsala nahoře jednou, stejně jste vystreslí, co? Vůbec ale nebuďte. Zdá se to mnohem horší, než to je, protože vás všichni straší. Když se na to ale pak podíváte zpětně, uvědomíte si, že jste stresovali zbytečně a že to taková hrůza nebyla.
Hlásíte se na dvě školy a navíc, hodně lidí má jako prioritní školu nějakou jinou. Nebojte se, i když budete pod čarou, jde se dostat. Když jsem srovnávala přijímačky z loňska s těma našima, byl to dost trapas. My se tam trápili s rovnicema na půl stránky, v těch loňských byly ty nejlehčí a nejzákladnější vzorečky a ještě jste k tomu měli možnosti.Doufám, že vám článek aspoň trochu pomohl a budete v pátek víc v klidu.
Chtěla bych popřát všem, kteří budou psát v pátek přijímačky, hodně štěstí, málo stresu a dobrou náladu.
Zvládnete to! :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bubble Bubble | Web | 17. dubna 2016 v 21:23 | Reagovat

Skvělý článek! :)
Vím, že tě to asi nepotěší, ale po přečtení cítím stres z přijímaček, i když je mám už 2 roky za sebou :DD
(Ale já jsem depresoun a stresoun, žee :D)

2 A. A. | 19. dubna 2016 v 23:13 | Reagovat

[1]:  Děkuju :)

No, původní smysl článku byl uklidnění těch, co je psali, tak se mi to povede snad příště :D

3 Bubble Bubble | Web | 20. dubna 2016 v 17:31 | Reagovat

[2]: To je mi jasné, a podle mě se ti to povedlo i teď :D Jen na mě z toho šla taková ta příjmačková nálada a na tu nemám dobré vzpomínky :-D

4 A. A. | Web | 22. srpna 2016 v 14:05 | Reagovat

[3]: Díky! :-)

Jo, asi nikdo nebyl u přijímaček úplně v klidu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama