Co si pořídit před nástupem do prváku?

25. srpna 2016 v 11:22 | A. |  Prvák a všechno kolem
Dnešní článek bych chtěla věnovat budoucím prvákům, protože za chvilku už zasednou plní motivace a energie do lavic jejich vysněné střední školy! Zas tak natěšení nejste, co. Já vím, taky jsem se bála a rozhodně jsem nebyla štěstím bez sebe, ale zprávy o tom, jak se nám "prázdniny už krátí", jak "vám to za chvilku zase začne, zlatíčka" asi slyšíte z každé strany a pěkně vás štvou, tak jsem tím nechtěla začínat.

Asi spousta z vás už začala nakupováním tužek, sešitů, temperek, post-it papírků, složek a všechno možného, co se dá najít v sekci "back to school" v Kauflandu. A spousta z vás se už zřejmě alespoň jednou se strachem zeptala staršího kamaráda na dané škole "A co máte za učebnici do dějáku? A kde ji seženu? A kolik si mám nakoupit sešitů?" Já se tehdy taky ptala a bála se, že jestli nebudu mít předem nakoupené všechno potřebné, že to se mnou půjde z kopce. Co stojí za to si před 1. zářím koupit?

Jednoduše? Stačí vám propiska a zápisník nebo nějaký poznámkový blok. Na základce jsem byla zvyklá, že jsme na konci června dostávali učebnice a sešity na další školní rok. Na střední už jste ale sami za sebe a žádná paní učitelka vám tu hromádku učebnic nenachystá.

Hodně učitelů vám doporučí učebnice první vyučovací hodinu daného předmětu, které si ale v některých případech vůbec nemusíte pořizovat, je to na vás. Někdy k tomu učebnice nepotřebujete a někdy si je opravdu musíte koupit. Naštěstí se třeba jazykové učebnice objednávají hromadně pro celou třídu, aby si je nemusel každý shánět. S učebnicema radši počkejte.

Tip: Na většině škol taky v září probíhá burza učebnic, kde si jednoduše budete moct pořídit učebnice od starších žáků. Jelikož jsou některé pár let staré a používané, tak za ně místo tří stovek zaplatíte jen stovku. Pokud máte dobré kamarády, třeba vám to prodají ještě za míň nebo dokonce darují. A navíc, pokud si pořídíte učebnici od nějakého pilného a svědomitého člověka, třeba tam najdete i pár užitečných poznámek!

První hodinu češtiny v prváku se hned po zvonění otevřely dveře a do třídy vešla hromada fakt dost tlustých knih s kouskem češtináře. Vážně, donesl asi metr vysokou hromadu knížek, které prý "budeme potřebovat k výuce jazyka českého, abysme mu mohli porozuměti a úspěšně zvládnouti maturitní zkoušku" Nikdo z nás si nepořídil ani jednu z jmenovaných knížek a stejně jsme se všichni prokousali do druháku. :D

Myslím, že hodně podobně budou probíhat první hodiny i u vás, není se proto proč trápit, shánět a nakupovat něco, co ani nevyužijete.

Co se týká sešitů, taky bych počkala. Většina učitelů nevyžaduje přesně určený sešit, ale třeba vám poradí s tím, kolik toho bude. Někde si třeba budete materiály muset tisknout, tak se vyplatí jen tenký sešit, protože psát moc nebudete, ale zase budete potřebovat složky a folie. V jiném předmětu naopak budete psát pořád a tenkých sešitů byste vystřídali asi padesát. Zeptejte se klidně někoho z vyšších ročníků, kdo měl stejného učitele, jako vy, jak moc třeba psali/učili se z vytištěných materiálů/používali učebnice.

Takže vesměs je fajn si pořídit jen gumu, ořezávátko a takovéhle blbosti (po prvním týdnu už to nebude mít nikdo), zásobu propisek a tužek (protože těch prostě není nikdy dost) a hromadu zvýrazňovačů. Kdo chce být king, přidá i pastelky.

Zbytek si budete dokupovat až podle potřeb daných předmětů.

A co vy? Nakupujete všechno před začátkem školního roku, nebo vám ke štěstí stačí jen dva sešity a propiska? Pořizujete si třeba učebnice předem nebo čekáte na to, až vám to učitel potvrdí?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 crazyjull crazyjull | Web | 29. srpna 2016 v 0:55 | Reagovat

Naprosto souhlasím s tím, co jsi sem napsala. Naštěstí prvák mám za sebou a tak se tímhle nemusím stresovat. :D

2 Heaven Heaven | Web | 30. srpna 2016 v 17:25 | Reagovat

Nám od prváku dávají na stránky školy seznam učebnic, který se prakticky nemění, takže jsme si je kupovali už o prázdninách na burze učebnic ve škole :D
Pravda je, že učebnice na jazyky jsou dost drahé... Nechce se mi třeba dávat 400 Kč za učebnici němčiny, o které vím, že jí budu používat půl roku a přitom je na dva, takže jsem si ji tentokrát sháněla na vlastní pěst :) U nás máme na seznamu základní učebnice, které musíme mít a doporučené, které si nekupuju :D
Sešity si kupuju podle zkušenosti co mi vyhovuje. Raději mám velké sešity a v posledním letech učitelé (kromě jazykářů a matikářů) ani moc neřeší, jestli máme malý, velký nebo čtverečkovaný sešit... na fyziku jsem většinou mívala nelinkovaný sešit, protože tam se i kreslilo, jinak co mi vyhovovalo :)
Já jsem většinou ten king, co má pastelky :D Ale už pět let nosím ty samé :D No ale stejně si je ode mně lidi půjčují :D

3 A. A. | Web | 30. srpna 2016 v 17:38 | Reagovat

[2]: Týjo, tak to se máš! Lidi s pastelkama jsou vždycky oblíbení :D

4 Heaven Heaven | Web | 30. srpna 2016 v 18:00 | Reagovat

[3]: : No nejvíc :D ,,Můžu si ořezat pastelku?" a to ořezávátko se mi nikdy nevrátilo :( škoda, takový dobrý :( :D

5 Kate Kate | Web | 11. května 2017 v 18:38 | Reagovat

Svělý článek :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama