Radšej knihu!

30. srpna 2016 v 17:36 | A.
Oproti mojí spolusedící na základce jsem byla totální flákač. Vlastně i teď jsem totální flákač, jen už to asi tak nevnímám. Patřila jsem sice mezi tu známkovou "elitu", kterou mají učitelé rádi, ale to jen dokazuje, že známky, které dostanete ve škole, nemusí odpovídat vaší vzdělanosti nebo počtu hodin přípravy. Vlastně je to spojení znalostí, štěstí, náhody, perfektně připravených spolusedících a toho, jak se ten den vyspíte.

Věc, která mě i přes můj "elitářský" život minula, byla četba. Občas jsem teda něco přečetla, když už jsem musela, ale nijak mě to nechytlo a do knihovny jsem chodila jednou za půlrok. (Samozřejmě se strachem, že budu seřvána, že jsem jim tu knížku donesla po půl roce.) Pokud čekáte, že jsem našla nějakou zázračnou knížku, díky které se ze mě stal pravidelný čtenář, nebo že mě osvítilo a uvědomila jsem si, jak jsou knížky důležité... tak čekáte blbě.
Myslela jsem si, že mě nástup na gympl změní. Že najednou budu muset číst hromadu knížek k maturitě a že budeme mít haldy povinné četby. Nestalo se. Teda skoro, tu hromadu knížek k maturitě fakt máme, jenže ani to mě nepřesvědčilo, že "ta knížka je přece lepší, než půlhodinové video z youtube".

Na konci druháku se mi ale naskytla zajímavá možnost - brigádničit jako knihovnice. Tam, kde bydlím, je jen taková "pobočka" velké knihovny, která je otevřená jen dvě hodiny týdně. Řekla jsem si, že proč ne, peníze se vždycky hodí a navíc půjčování knížek? To přece není nic těžkého. Tak jsem to vzala.

Nikdy by mě nenapadlo, kolik práce knihovnice musí dělat. Revize, lepení štítků, vymýšlení přednášek nebo soutěží pro děti, nakupovat knížky, obalovat je, zadávat do systému, obměňovat fondy, starat se o budovu knihovny a příjemné prostředí pro čtenáře, vyřazovat knížky, kontolovat přírůstkové seznamy,... To půjčování je vážně to nejmenší, co dělají.
I přes to, že se to někomu může zdát jako nejnudnější práce na světě, protože "knížky jsou nudné a čtení je jen pro šprty", mě to chytlo. A to jsem prosím člověk, kterého je docela těžké něčím zaujmout.

Když jsme takhle jednou dělali revizi (při které vám musí každá kniha knihovny projít fyzicky pod rukama), našla jsem spoustu autorů, které jsem neznala a taky zajímavé knížky, na které bych někde vzadu v regálu nikdy nenarazila. Když s těma knížkama pracujete, je to úplně jiné, než když jdete se strachem po půl roce vrátit tři knížky, které jste ani nedočetli. Najednou vám dojde, jak skvělé je pracovat s knihami a potěší vás každý čtenář, který přijde po měsíci vrátit dvě přečtené knížky a mile se na vás usmívá.

Pokud by někoho zajímalo, co právě čtu/co se chystám číst.

Aktuálně se na mém nočním stolku nachází asi osm knížek, které čekají na přečtení/dočtení. Když sedíte v knihovně a koukáte na ně, prostě vám zvědavost nedá, některou otevřete a začtete se. Potom zjistíte, jaký je to krásný pocit, číst si z opravdové knížky a nekoukat na youtube nebo projíždět fotky na instagramu.

A co vy? Jste pravidelnými návštěvníky knihovny nebo vás to až tak moc netáhne? Které knížky máte nejradši? A co povinná četba, baví vás nebo je to pro vás peklo? Máte i nějaké "knížní cíle"?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Heaven Heaven | Web | 30. srpna 2016 v 18:03 | Reagovat

Já bych taky chtěla brigádu v knihovně :) Protože jsem knihomol :D Narozdíl od většiny naší třídy, což je divný, protože jsme víceletý gympl a tam by měli být samí nerdi :D (je to tak 50/50) Můj knížní cíl je momentálně přečíst všechno, co ještě nemám k maturitě, což je tak 8 knížek... Až dočtu to, co mám, vrhnu se na to...

2 A. A. | Web | 30. srpna 2016 v 18:57 | Reagovat

[1]: To je super cíl! :-)

3 Petra Petra | Web | 31. srpna 2016 v 17:05 | Reagovat

V knihovně se mi moc líbí, trávila bych tam hodiny a hodiny....jen ten čas! A co je můj cíl? Knihy z historie, tomu jsem nyní dost propadla***

4 Flam Flam | 28. srpna 2017 v 22:06 | Reagovat

Dobře, na tenhle článek jsem narazila malinko pozdě... ale to nevadí! Miluju knihy! Jako fakt moc! Ve čtvrtý jsem četla 4 knihy denně a po mém propadnutí Harrymu Potterovi jsem přečetla všechny povídky co jsem sehnala... teď o pár let později čtu 400 stran za dva dny, nic se nezměnilo.... A já jsem za to ráda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama