Jak se z toho nezbláznit

26. září 2016 v 14:59 | A. |  Rady a tipy
Možná patříte mezi "workoholiky" a "mimoškolní akčňáky", kteří se zapojují snad do všeho. Školní časopis, družstvo na matematickou olympiádu, volejbalový tým, organizační tým na školní ples, zvolíte si 2 nepovinné předměty a k tomu ještě chodíte na brigádu. Nebo možná patříte mezi ty, kteří chodí do školy a i to skoro nezvládají. Ať už tak či tak, na každého toho může být někdy moc.

Já patřím mezi ty "akčňáky". Bohužel to asi bylo právě tohle "akčňákovství", co způsobilo, že tu právě sedím v dece, piju čaj a už týden nemůžu spát, protože celé noci prokašlu. V tomhle článku bych vám chtěla poradit, co dělat, když je toho na vás moc, abyste neskončili vystresovaní z toho všeho - nebo třeba nemocní, jako já.Každý člověk je jiný, ale přesto máme něco společného - každý z nás má určité množství sil a energie, které může vyčerpat. Něco jako baterka v mobilu - když se vám vybije, jste v háji. U baterek platí, že by se měly nabít až po tom, co se úplně vybijí. U lidí to neplatí - ne vždycky se to totiž povede. Je potřeba "dobíjet za pochodu".

Září je pro mě zatím snad to nejnáročnější období, které jsem kdy zažila. Škola, práce, semináře, časopis, přítel, povinná četba, školní akce, upravování fotek, ... Je toho fakt nad hlavu. Možná proto jsem skončila s čajem v posteli. Snad vám následující tipy pomůžou, abyste to zvládli a neskončili taky u doktora.

Tak jo, začínáme!

1. UKLIDNĚTE SE
Stresem se ještě nikdy nic nevyřešilo. Je toho moc, ale to neznamená, že kvůli tomu musíte šílet. Hluboký nádech, výdech a jdeme na to. Pěkně s klidem. Věřte mi, zvládnout jde všechno, úplně všechno. Dokonce i když to vypadá, že to nedáte.

2. VYKAŠLETE SE NA ZBYTEČNOSTI
Poslal vám kamarád super video, na které se prostě musíte podívat? Omyl, nemusíte. Poslal vám někdo pozvánku na jeho událost? Nechte ji v oznámeních, vrátíte se k tomu potom. Všechno, co patří do kolonky "zábava" a "volný čas" a co zavání tím, že strávíte dvě hodiny sledováním vzábavných videí o kočkách na youtube, prostě odsuňte stranou. Máte důležitější věci na práci.

3. ZBAVTE SE STARÝCH ÚKOLŮ
Měli jste vynést smetí? Poslat email učiteli? Zamluvit nějakou učebnu pro foto kroužek? Tak to udělejte! Každá z těchhle věcí vám zabere maximálně 5 minut. Když ji uděláte, máte pokoj a už vás to nebude otravovat. Pokud ji odložíte, pak se k tomu přidá ještě 30 stran biologie, úklid pokoje, návštěva prarodičů a to znamená jediné - jste v háji. Začnete stresovat, nebudete vědět, co dřív a bude toho ještě víc, než je toho na vás teď. Tady by se dalo aplikovat pravidlo 2 minut - pokud vám to zabere míň, než dvě minuty, udělejte to okamžitě. Jelikož jste ale ve stresu a máte toho haldu, aplikujte pravidlo 7 minut. Co vám zabere míň, než 7 minut, prostě udělejte. Začněte od toho, co vám na to-do listu visí nejdýl. A pěkně si to po těch sedmi minutách odškrtávejte, aby vás to už nerušilo.


4. UKLIĎTE SI
Zvedněte se z postele, odneste nádobí do kuchyně, urovnejte školní věci do skříně a poskládejte si to oblečení. Vsadím se, že 90 % z vás má v to-do listu úklid pokoje a že na to věětšina z vás kašle. Věřte mi, není nic horšího, než něco ve stresu hledat pod hromadami papírů, triček, talířků a krabiček. S každou minutou hledání se hladina stresu zvyšuje o 2%. Pokud se k tomu nemůžete dokopat, zapněte si stopky - máte jen 15 minut na to, abyste dali všechno do pořádku!

5. HOĎTE TO NA PARŤÁKA
Pokud musíte dělat nějaký referát ve dvojici, přičemž váš perfekcionalismus vám nedovolí, aby ho udělal spolužák, přiděláváte si hromadu zbytečné práce. Prostě udělejte svoji půlku a pošlete to spolužákovi, ať to dodělá. Máte toho moc, není čas na hrdinství. Je to jen referát a pokud jste si svého parťáka vybrali vy sami, pravděpodobně máte podobné očekávání, co se kvality týká. Musíte pověsit prádlo? Požádejte o to mladší sestru. Máte tým o pěti lidech? Poproste ostatní o pomoc!

6. NEZAPOMÍNEJTE NA JÍDLO A PITÍ
Musíte přečíst 2 knížky? Vemte si k tomu sklenici vody a nakrájenou mrkev. Připravíte to za chvilku, je to zdravé a ještě vám to zpříjemní četbu. Je mi jasné, že v takových situacích spíše toužíte po energeťáku a tribitce, než po mrkvi, ale to je jen prázdná energie, která vám k ničemu není.

7. ROZLOŽTE SI ÚKOLY
Musíte udělat něco, co nehoří? Zvládnete to až ve středu, dneska potřebujete udělat věci na úterý, které jsou důležitější. Dávejte si ale pozor - rozložit neznamená odložit. Věci v to-do listu si rozdělte na jednotlivé dny, kdy budete dané úkoly plnit. Něco dneska, něco zítra, něco pozítří. V žádném případě nehažte všechny věci na "zítra" - víme jak to dopadá.

8. POMÁHEJTE SI
Když víte, že je velká šance, že vy nebo kamarádka budete zítra vyzkoušení z fyziky a biologie, domluvte se. Pokud máte učitele, kteří berou dobrovolníky, využijte toho. Vy se naučíte biologii a dobrovolně se přihlásíte, kamarádka se zase naučí fyziku. Takhle se nebudete muset učit oboje, ušetří vám to pár hodin času a stresu aneb "snad nevyvolá" a učitelé budou spokojení.

9. DEJTE SI PAUZU
Pokud se hodinu učíte, právě jste dopsali třístránkovou slohovku nebo jste splnili půlku úkolů z to-do listu, odpočiňte si. Jděte se projít na čerstvý vzduch, uvařte si čaj, dejte si sprchu. Dělejte 15 minut cokoliv, u čeho nemusíte přemýšlet. Pokud možno nezapínejte facebook, youtube nebo jiné sociální sítě - pak se od toho nebudete moct odtrhnout a ten den už nic produktivního neuděláte. Po přestávce se vraťte zase do práce!


10. TROCHU FLEGMATISMU NEUŠKODÍ, aneb "Vykašlete se na puntičkářství!", řekl puntičkář.
Sama vím, jak je těžké netrávit nad věcmi hodiny, aby byly perfektní. Prostě vás to láká, slibujete si, že tu slohovku už jen naposledy trošičku pozměníte, že si tu stránku pročtete už jen jednou, jedinkrát, že ty fotky proberete ještě jednou,... Ne. Tohle prostě nikam nevede. Zkuste se přemoct a poslat tu slohovku, když ji dopíšete. Zkuste se nestarat o detaily, důležité je znát kontext a hlavní linku. Pokud se budete drbat s každou malinkatou věcí, budete pořád ve skluzu, pořád toho bude hodně a nikdy se z toho nevymotáte.
Neříkám, že byste měli na věci kašlat, ale teď prostě není čas dělat věci na 220 %, nějakých 90 % vám bude muset stačit.

+ 11. JDĚTE SE VYSPAT
Nemá cenu dělat věci do dvou do rána jen proto, že nestíháte. Omluvte se, že jste to nestihli. Domluvte se, pomáhejte si, zpomalte. Na základce jsem byla schopná dělat prezentace i do dvou do rána, jen proto, aby byly perfektní. Řekněte si sami - vy se s tím drbete skoro do rána, pak jste nevyspaní, unavení, bolí vás hlava a stejně vám celá třída na tu prezentaci kašle a ještě za to dostanete malou známku, která nemá skoro žádnou hodnotu. Potom vás jen mrzí, že ti, co to měli v 10 hotové, mají stejnou známku, jako vy. Nemá cenu si ničit zdraví kvůli nějakému projektu do školy nebo testu, který si můžete za týden opravit.


Doufám, že vám moje tipy pomohly! Pokud máte nějaké tipy i vy, podělte se s nimi v komentářích.
Jak zvládáte stresové situace? Co vám pomáhá?
Pamatujte, nic není tak hrozného, aby se to nedalo nějak udělat. Nestresujte, uklidněte se a vyřešte to!
Držím vám palce! :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Romana Romana | Web | 27. září 2016 v 18:24 | Reagovat

Tak tohle bych dala jako parádní rady všem na všech školách!

2 ┼Raven Sammael Renkse┼ ┼Raven Sammael Renkse┼ | Web | 8. prosince 2016 v 22:00 | Reagovat

Dobré rady

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama