8 věcí, které mi měly dojít už v prváku 1/2

18. prosince 2016 v 14:09 | A. |  Rady a tipy
Původně jsem chtěla napsat článek už minulou neděli, ale vzhledem k tomu, v jak moc pesimistickém duchu se nesl, jsem se rozhodla ho radši nevydat a počkat, až budu mít lepší náladu. No a to je doufám právě teď.


Za ty roky na gymplu se mi se zkušenostmi začaly různě měnit názory a přehodnotila jsem docela dost věcí. Bohužel mi nic z toho nedošlo dřív. Někteří z vás jsou ale možná ještě pořád "čerstvými" prváky, a tak by se vám tyhle rady mohly v nejbližších pár letech hodit. Můžou se ale hodit jakémukoliv gymplákovi, který na to ještě sám nepřišel. No a co jsem se tedy za ty roky naučila?


1. NENAKUPOVAT ZBYTEČNOSTI
Dřív jsem si dost potrpěla na pěkné sešity, obaly a složky, snažila jsem se všechno ladit, třídit, nakupovat k sobě a podobně. Většinou to bylo docela dost drahé - ostatně to asi znáte, a musím dodat, že krajně zbytečné. Nespotřebovala jsem půlku toho, co jsem nakoupila - sešity, lepíky, ozdobné tužky a všechno možné.
Došlo mi, že jsou to jen sešity, které stejně za pár let prodám nebo vyhodím, tak proč za ně utrácet tolik peněz. Každému je totálně jedno, do čeho píšete. Tak jsem zase skončila u "nudných" obyčejných sešitů, šedé tužky a obyčejné složky.

Nepotřebuješ tu učebnici? Tak si ji nekupuj. Nebudeš potřebovat to a to? Proč to mít doma 2x. Je úplně zbytečné si kupovat něco drahého a zbytečného, jen protože to vypadá dobře, když do toho ve finále stejně budete škrábat, protože si nebudete stíhat zapisovat v hodině, budete kreslit obrázky propiskou, protože nebudete mít tužku a kamarád, co si ten sešit půjčí na opsání, vám tak i tak pokrčí stránku. To si za ty peníze radši jděte koupit kafe.

2. NEČEKAT, AŽ SI DOPÍŠU SEŠITY
Ten, kdo někdy chyběl na gymplu, ví, jaké peklo je dopiování zápisů. U mě se ale prokrastinace, lenost a neúčast na hromadě hodin projevila tím, že jsem si zápisy půl roku skoro nepsala. Bylo to samé "Zítra si tu stránku dopíšu"... Pak se to ale přeměnilo v "No jó, o víkendu těch 5 stran stihnu". A takhle to šlo dál a dál, jenže pak zmizela veškerá motivace, kterou jsem měla, protože kašlat se s 50ti A4kama jen kvůli tomu, abyste měli kompletní sešit, je na hlavu.
Pokud chybíte a nedopíšete si to do 3 dnů, tak to rovnou vzdejte, vytiskněte si to a vložte do sešitu, a pak normálně pokračujte v zápisech dál, jinak vás z toho klepne.

3. NEODKLÁDAT NIC NA VÍKEND
Znáte takové to, když si řeknete: "Jo, v klidu. O víkendu to zvládnu/si to dopíšu/se to naučím." a pak je najendou pondělí, vy sedíte v lavici a netušíte, jak se to všechno stalo? Dopsané nemáte nic, na test se učíte před hodinou, s prezentací jste ve skluzu a nestihli jste ani upravit fotky ze školní besídky, které po vás učitelka chce už týden.
Buďte k sobě upřímní a buď to udělejte v pátek nebo to odložte na pondělí. Nenalhávejte si, že o víkendu budete dělat něco do školy, když víte, že se stejně probudíte v 11 a celý den zůstanete ležet v posteli u Dr. House. Aspoň vám to ušetří nervy, že jste toho tolik nestihli.

4. UČIT SE (PRŮBĚŽNĚ)
Vím, že tohle slyšíte ze všech stran a asi vás to všechny pěkně štve, ale nepřemýšleli jste nad tím, že když vám to radí tolik lidí kolem, asi to bude pravda? Ať už chcete nebo nechcete, stejně k tomu někdy dospějete. Nebo budete donuceni, to záleží na okolnostech.
Věřte mi, je lepší to zjistit na začátku střední a najít si nějaké metody, které na vás prostě zabírají, a kdy vám toho leze do hlavy nejvíc, než to zjistit v prváku na výšce, kdy je vám to (tý)den před zkouškou prd platné.


Doufám, že vám článek pomohl!
A co vy? Máte taky něco, co vám došlo až třeba v druháku nebo ve třeťáku?

Můžete se těšit i na druhý díl! :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Sandra Sandra | Web | 19. prosince 2016 v 11:05 | Reagovat

Některé z těchto věcí jsem taky pochopila pozdě...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama