1/5 Poslohovková jarní

12. dubna 2018 v 17:38 | A. |  Z deníku maturantky
Tak aspoň něco už máme za sebou! A ani letos jsme si neodpustili video s tímhle chlápkem:


Jak jsem se připravovala na maturitní slohovku a jak to celé probíhalo?To, že "unikla" témata z cermatu jsme zaregistrovali snad všichni, a i přes to, že nám to připadalo jako totální kravina, jsme na ně aspoň očkem mrkli. (Protože nikdy nevíte. :D)

Jeden ze zdrojů uváděl tohle:
- článek: 100 let republiky
- vypravování: Když jsme přišel ze školy
- úvaha: Politická situace
- charakteristika
- administrativní dopis
- zpráva

Bylo jich mnohem víc, ale nemá to moc cenu rozebírat, protože to samozřejmě nic z nich nebylo. A jaké tedy byla letošní témata maturitní sohové práce?
- Prague Food Festival 2018 (zpráva do časopisu)
- Dobrodružství s piráty (vypravování)
- Únikové hry: Tajemná místnost a hodina času (článek)
- Nezapomenutelná záporná postava - Jogo (Othello), markýza de Merteuil (Nebezpečné známosti), sestra Ratchedová (Vyhoďme ho z kola ven/Přelet nad kukaččím hnízdem), Hannibal Lecter (Mlčení jehňátek), lord Voldemort (Harry Potter) (charakteristika)
- Může být obdivuhodný i zdánlivě obyčejný život? (úvaha)
- Školní slavnost (úřední dopis)

Asi jsem nebyla jediná, která nevěřícně valila oči, protože bylo vážně z čeho vybírat.

PODLE ČEHO JSEM SE ROZHODOVALA?
Zpráva a dopis mi přišly nudné - to si nechám radši až na slohovku z angličtiny, kde toho napíšu víc a kde to téma stoprocentně bude. (Ale kamarád si to například pochvaloval.) Piráti byli super téma, jenže jsem neměla žádný zajímavý nápad, jak výchozí text dokončit, tak jsem to radši vzdala. Pár mých kamarádů se ale rozhodlo pro piráty a musím říct, že to bylo vážně vtipné! :D Zaujal mě i článek o únikových hrách, protože mám ráda tajemství a šifry, ale pak jsem si uvědomila, že bych o tom raději četla než psala.
Dvě témata, mezi kterými jsem váhala do poslední minuty, byla charakteristika Voldemorta a úvaha. I přes to, že jsem velký fanda Harryho Pottera, jsem se nakonec rozhodla pouvažovat nad obyčejným životem a jak ho můžeme obdivovat. Spolužačka zase vsadila na svou znalost beznosého záporáka. (Jen tak mimochodem... ani netušíte, kolik málo synonym má slovo "obyčejný" a "obdivuhodný" :D Fakt jsem se docela zapotila.)
JAK TO VŠECHNO PROBÍHALO?
Ve zkratce přijdete do školy hezky oblečení, sednete do lavice, posloucháte pokyny a píšete, prostě nic ohromujícího. Máte 20 minut na vybrání jednoho z 6 témat a 90 minut na napsání minimálně 250 slov.
Jediná věc, která mi vadila, bylo to, že všichni na začátku až moc kecali a vysvětlovali. Mám radši, když je kolem mě ticho a můžu se soustředit. Bohužel máme školu hned u hlavní cesty. Netuším, co je to za čáry, ale zrovna v dobu psaní slohovek kolem projelo tolik nákladních aut a kamionů, kolik jich tam neprojelo za celý školní rok. A kdo si myslíte, že měl ve třídě otevřené okna?

Taky bych ocenila, kdyby nám někdo řekl dřív, že nemůžem mít vlastní pravidla pravopisu a že si budem moct napsat poznámky/koncept na poslední list zadání, který byl čistý. Zbytek pokynů a "opatření" byl podle mě v pohodě.

Naše třída je zvyklá si vybrat téma a napsat slohovku za jednu vyučovací hodinu, tedy 45 minut. Myslela jsem si, že je času až moc, ale když si chcete napsat koncept a pak to krasopisně přepsat, vyjde vám to tak akorát. Já osobně moc koncepty nedělám, ale maturitu pos*at prostě nechcete, tak si ten koncept radši napíšete.


JAK SE NA SLOHOVKU Z ČEŠTINY PŘIPRAVIT?
Určitě je fajn nezatahovat diktáty (pokud píšete), testy a slohovky z češtiny. Pokud si nejste jistí v tom, kde se píší čárky, předponách s/z, i/y, přímé řeči nebo vyjmenovaných slovech, vyhrabte sešity ze 3. třídy a mrkněte na to. Na základce jsme psali diktáty aspoň jednou týdně a jejich absence na gymplu se na mně docela podepsala.
Pročtěte si taky, jak se píše alespoň zpráva, úvaha, vypravování a charakteristika. Nemusíte se to šrotit nazpaměť, ale je fajn vědět, CO vlastně máte psát. Stačí si to vážně jednou, dvakrát přečíst.
Nejlepší je samozřejmě si to zkusit napsat a nechat opravit učitelem, ať víte, co si můžete dovolit a co ne. Ale myslím, že na každé střední aspoň jednou za čas nějakou slohovku píšete.

Jestli chcete být fakt bomboví, tak si založte třeba blog, aby vás psaní článků naučilo si uspořádat myšlenky. :D

Myslím si, že tohle je fakt maximum, které pro to můžete udělat. Slohovka je podle mě nejlehčí částí celé maturity.

TIPY A TRÍČKY
Určitě bych doporučila se dobře vyspat, najíst, ať vám nekručí v břiše (i když během psaní je jídlo povolené), pak si taky dojít na toaletu (protože musíte sedět dvě hodiny na zadku a ani se nehnout) a říct si, že budete mít super den a že to prostě dáte.

To by bylo ode mě pro dnešek všechno.

Pokud máte nějaké otázky co se týká slohovky, nebojte se mi je napsat do komentářů! :)

Vaše A.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama